A "megmentő" magyar bankok sem a rászorulókat mentik.
- Kategória: Hireink
- Megjelent: 2011. október 06. csütörtök, 09:00
- Írta: Ycal
- Találatok: 3675
- 06 okt.
Ismételten bebizonyosodni látszik , az a sokak által eddig is tényként kezelt megállapítás, miszerint a fix áron történő végtörlesztés lehetőségét nem a jelelneg is nehéz helyzetben lévő adósok megsegítésére nyitotta meg a kormány, hanem saját maga és holdudvara számára, viszont, hogy a kép mégse legyen ennyire egyértelmű, ezért be kellett vonni a törlesztők táborába azon tehetősebb réteget, amelybe az eredeti célcsoport is beletartozik. Ellenkező esetben a kormány nem gondolta volna azt, hogy a megmentendő hitelesek több millió forint megtakarítással rendelkeznek a végtörlesztéshez.
Ezért, hogy a végtörlesztési lehetőség ne okozzon a bankoknak "veszteséget", a különbözetet megfizetteti azon nagyobb csoporttal, akik elesnek a végtörlesztés lehetőségétől, azokkkal akik valóban bajban voltak és maradnak ezután is. Mivel a végtörlesztésre a kormány szerint is maximum 10% képes , a maradék 90%-nak kell állni a bank "veszteségét" , amit a nyenge/gyengített forint (300HUF/EURO) miatt újra növekvő törlesztőrészlettel járó extra profittal meg is tesz a kedves, "már nem jó adós" ügyfél.
Ezen lépésével a kormánynak, sikerült úgy " jutalmazni" a kedves képviselő urakat és a tűzhöz közel állókat, valamint 30%-kall csökkenteni, az önkormányzatok átvállandó adóságállományát, hogy azt a bajban lévő hitelesek megmentésének próbálja beállítani és kommunikálni.
De, hogy a végtörlesztéssel valóban csak a "kiválasztottak" élhessenek , ezért a kormány a bankok kezébe adta a döntés jogát. Akik éltek is ezen jogukkal, beszüntették a hitelezésüket, indokolatlanul megemelték forint hitelek kamatát, valamint a jelenlegi hitelhez elfogadott fedezetet és adósminősítést , már nem tartják megfelelőnek, egy új alacsonyabb törlesztőrészletű hitelhez, de a jelenlegi magasabb törlesztőrészletet mindenki fizetheti tovább.
Utolsó mozzanatként, hogy még árnyaltabb legyen a dolog bedobták a köztudatba a "megmentő" kissebb magyar bankokat és takarékszövetkezeteket, de ezen intézetek sem a bajban lévő ügyfelek megmentését tűzték ki célként, hanem az eredeti célcsoportot hivatottak kiszolgálni. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a "háborút kirobbantó" Pannon Takarék Bank válasza megkeresésünkre, melyet minden bizonnyal egy ügyfélszolgálatos hölgy sablon válaszként adott:
"Tisztelt Hiteles Magyarok Fóruma !
Pannon Takarék Bank Zrt."
Összegezve az eddigi ismereteket tehát, a végtörlesztés akkor lehetséges, ha:
- az ügyfél nincs és nem is volt elmaradásban
- felvételkor az ügyfél rendelkezett minimum 50% önerővel (a felveendő pl: 10 milliós kiváltóhitelhez visszaszámolva 14.2 milliós lakást feltételezne, de hozzá jön még a minimum 20 %-os árfolyam veszteség, ezzel , már 17 milliós lakás kell, valamint a 15%-os érték csökkenés , azaz 19.6 milliós, nagyjából 20 milliós hitelfelvételkori lakás érték szükséges a kiváltáshoz. (felvételkori érték 50%-a))
- vagy az ügyfél jelenleg is több millió forint megtakarítással rendelkezik
- a jövedelemnek a hitelfelvétel óta legalább a duplájára kellett emelkednie (az új szabályozás 40%-ban maximálja a jövedelem terhelhetőségét )
Ami sem a bankot sem a kormányt nem érdekli:
- a bajban lévő adós nem válthatja ki a hitelét alacsonyabb törlesztőrészletet eredményező hitelre , a jelenlegi szinten viszont annyit és úgy törleszthet, ahogy csak bír
- a hitel , ha meghaladja az ingatlan értékét, arról nem csak az adós tehet, de a felelőtlen banki hitelezés lehetősége senkiben sem merült fel
- az árfolyam alakulására az adósnak kevesebb befolyása van, mint a banknak és a kormánynak
Újra időszerű az a megállapítás, hogy aki Magyarországon hitelképes, annak nincs is szüksége hitelre.
Hiteles Magyarok Fóruma