A bankok legújabb trükkjei?

 

KHR adategyeztető levél és kockázatfeltáró nyilatkozat

Jogszabályi rendelkezés alapján valamennyi banknak adatot kell szolgáltatnia az ügyfelei személyazonosító adatairól és hitelszerződéseiről a KHR részére.

Ezért a bankok postaládába dobva adategyeztető leveleket küldenek, amiben saját adataink mellett a szerződésünk adatairól is tájékoztatnak.

A levélbe beleírták, hogy fontos adatokat tartalmaz és, ha nem helyesek az adatok, illetve módosítani szeretnénk rajta, abban az esetben vegyük fel a bankkal a kapcsolatot.

Mivel a levelek olyan adatokat is tartalmaznak, amelyek a KHR rendszerbe való továbbításhoz nem szükségesek, valamint a szerződésre vonatkozó adatok nem teljesen fedik a valóságot, ezért felmerült a gyanú, hogy a bankok trükkjéről van szó, és a valódi szándékuk az, hogy így fogadtassák el velünk az általuk leírtakat.

A szerződések típusánál hiányzik a „devizában nyilvántartott” jelző, helyette „lakáshitel, vagy szabad felhasználású jelzáloghitel” szerepel. Általában a megadott összegek sem helyesek, és a tájékoztató levél forint összegeket nem tartalmaz, csak és kizárólag CHF-et.

Nem tudjuk, hogy egy esetleges bírósági tárgyaláson felhasználhatja–e a bank ellenünk, ha nem reagálunk a levélre, függetlenül attól, hogy nem ajánlva érkezett.

Ezért a letölthető dokumentumok közé felkerült egy minta levél, amiben jelezzük a banknak, hogy nem helyesek az adatok, és emellett a deviza hitelekkel kapcsolatos kérdéseinkre is választ szeretnénk kapni.

A levél a letölthető dokumentumok – elkészült levelek – pozitív adóslista mappában található meg.

Mindenki döntse el, hogy elküldi–e a bankjának, vagy sem, de amellett, hogy jelezzük a banknak az ellentmondást, válaszokat kaphatunk olyan kérdésekre is, amik a bankkal a továbbiakban meghatározhatják a kapcsolatainkat, és egy esetleges bírósági perben hasznunkra lehetnek.

 

A másik felmerült problémát Barabás Gyula jelezte:

Az utóbbi időben megszaporodott a bankok által kiküldött levelek száma, ami mellé mellékelik a korábban alá nem írt kockázatfeltáró nyilatkozatot is. A dátumot is ráírják, ami a szerződéskötés napja!

Barabás úr azt tanácsolja, hogy semmit ne írjatok alá!

Aki ilyen levelet kap, az válaszoljon a banknak ajánlott formában, hogy kaptak egy levelet, de nem volt benne SEMMI!

Ez is csak akkor fontos, ha ajánlott, vagy elsőbbségi bélyegző van a levélen, ezt lehet látni a borítékon.

Tehát jött a levél, de nem volt benne semmi.

Ha megint kiküldik, akkor megint ezt a levelet kell elküldeni.

A vicc kedvéért viszont a levelüket el kell küldeni lemásolva a PSZÁF-hoz, és meg kell írni nekik: Éppen azért nem fogadható el, hogy ilyen mértékű változás állt be a törlesztő részletben, mert ha ezt előre tudtam volna, megkaptam volna azt a tájékoztatást, amit most küldtek el, biztosan nem választottam volna ezt a hitelt.

 

 

Mindenki nagyon figyeljen oda, hogy milyen leveleket kap a bankjától, és semmit ne írjon alá!!!

 

Híreink